Правила вивезення тварин за кордон України

Правила вивезення тварин за кордон України

Після початку військової спецоперації Росії на території суверенного сусіда, українці стали масово залишати зону бойових дій. У пошуках безпеки біжать, в першу чергу, в країни Євросоюзу. Здебільшого переміщені особи з України, в рамках Директиви ЄС про тимчасовий захист, їдуть до Польщі, Угорщини, Болгарії, Румунії, Чехії, Словаччини, Молдови та Німеччини. Експерти ООН очікують до 6,5 мільйона біженців.

Рятуються від російської спецоперації намагаються не залишати вихованців. Більш того, Національна поліція України порадила по можливості евакуювати своїх тварин з країни. Адже домашній улюбленець напевно також здригається, коли чує вибух, також боїться бути кинутим або загинути під обстрілами або від голоду.

Вивезення домашніх тварин за кордон в ЄС, в умовах військового конфлікту, було спрощено. Країни Євросоюзу (Німеччина, Болгарія, Словаччина, Чехія та інші) при пропуску переміщеної особи з України, яка їде разом з вихованцем, будуть керуватися правилами, затвердженими місцевим урядом. Але у всіх державах ЄС вони приблизно однакові. 

Більшість країн ЄС має такі вимоги:

 • мікрочіп;

 • щеплення від сказу;

 • тест, що підтверджує відсутність сказу;

 • ветпаспорт;

Але навіть в разі, коли зазначених документів немає, не варто кидати вихованця. З даної ситуації для власників тварин є вихід. Точніше, навіть два.

 • У першому випадку, якщо знаєте адресу проживання, потрібно заповнити онлайн-документ на Домашня тварина на сайті kmu.gov.ua. дані передаються районному ветеринару, який допоможе зібрати і оформити потрібний пакет довідок.

 • Другий варіант підходить тим, хто не знає, де буде проживати в країні ЄС. Потрібно заповнити декларацію на зазначеному Сайті і взяти документ з собою. Відразу після перетину кордону черговий лікар проведе потрібні процедури. У тому числі цей спосіб підходить при авіаперевезенні тварин за кордон.

У Чехії, якщо не буде паспорта вакцинації, передбачений 10-денний карантин. Через три для після прибуття потрібно відвідати ветеринара, чіпувати тварину, на 5-10 день при необхідності - прищепити.

В'їзд з тваринами до Німеччини вільний. По прибуттю потрібно звернутися до місцевого ветлікаря, який проведе всі необхідні маніпуляції.

Якщо немає щеплення від сказу і чіпів, угорська влада обіцяє провести всі процедури прямо на кордоні.

Словаччина впускає біженців з України з тваринами і без обмежень. Потрібно лише на сайті svps.sk заповнити анкету.

Молдова дозволяє в'їзд без документів взагалі. Після того, як біженець з України знайде безпечне місце, необхідно звернутися до ветлікаря.

З 1 травня полегшений режим у найбільш "популярній" серед біженців країні - Польщі, більше не діє. При виборі даного напрямку перевезення улюбленця все ж включає мінімальне оформлення документів на вивезення тварин за кордон.

Які документи потрібні для перевезення тварин за кордон до Польщі?

Правила перевезення собак через кордон, а також перевезення кішки через кордон, вимагають паспорта і наявність всіх потрібних щеплень.

Як вже говорилося вище, до 1 травня для українців діяв спрощений режим перевезення тварин через кордон Польщі. Згідно з оновленими правилами, власники кішок, собак і тхорів, яких везуть в ЄС, зобов'язані відповідати наступним вимогам:

 • Вихованець вірно ідентифікований, має відповідний мікрочіп, щеплений від сказу. На момент перетину кордону термін дії вакцини не закінчився;

 • Тварина має довідки про всі щеплення;

 • Вихованець має серологічний тест для виявлення антитіл проти такого захворювання, як сказ, який зроблений не раніше, ніж за три місяці до виїзду;

 • Паспорт вихованця, отриманий в Євросоюзі;

 • Або довідку про стан здоров'я, відповідну зразку, прийнятому Євросоюзом. Даний сертифікат повинен підтверджувати, що домашні вихованці, перевезені під час військових дій, в результатах серологічного аналізу на антитіла від сказу не потребують.

При цьому в умовах ВС при відсутності будь-якого документа або довідки, заїхати в Польщу все ж можна. Після перетину кордону Євросоюзу з не чипованим і не щепленим тваринам, потрібно буде заповнити заявку в пункті, який вкаже ветеринарний лікар, де вихованцеві поставлять вакцину і промаркують. А також видадуть дозвіл не перебування.

У той же час якщо цуценяті або кошеняті Немає 8 тижнів, то щеплення і чіпи не потрібні. Всі процедури, пов'язані з вакцинацією та іншими маніпуляціями, потрібно буде провести вже на території ЄС, після того, як вихованцеві виповниться 2 місяці.

Інші види вихованців, такі як гризуни, земноводні і так далі, які не несуть потенційну інфекційну загрозу, тимчасово звільняються від дозволу головного ветлікаря Польщі.

Основні правила підготовки тварини до евакуації

Евакуація або вивезення тварин за кордон України передбачає, в тому числі, наявність основних предметів догляду за твариною. Тобто, потрібно зібрати "тривожний чемоданчик".

"Тривожний чемодан" для домашнього вихованця включає в себе наступне:

 • Документи на тварину, ветеринарні довідки;

 • Запас корму і води;

 • Переноска, повідці;

 • Ємності для годування;

 • Наповнювач для туалету;

 • Підстилка, лежанка, матрац або теплий плед;

 • При необхідності, якщо того вимагає порода собаки: намордник, підтяжки;

 • По можливості: іграшки;

У списку предмети вказані в міру важливості. Тобто, в першу чергу потрібні документи, харчування, переноска. Решта бажано.

Що робити, якщо не виходить відвезти тварину з собою?

У разі, якщо немає можливості забрати вихованця з собою в безпечне місце, то варто подбати, щоб улюбленець не залишився на вулиці, де тварина гарантовано чекає смерть.

Розгляньте варіант перетримки. Можливо, турботу про вашу кішці або собаці візьме хтось із друзів або знайомих. Також можна залишити на час в притулку для тварин, або у волонтерів. Кінологи також беруть на перетримку, але в цьому випадку за послугу доведеться, швидше за все, заплатити.