Які країни приймають біженців з України

Які країни приймають біженців з України

Військовий конфлікт в Україні загострився 24 лютого, коли Росія ввела війська на територію сусіда з метою "денацифікації" суверенної держави. За даними ООН, з моменту початку активних бойових дій незалежну покинули близько 5 мільйонів чоловік (станом на 18 квітня 2022 року). У пошуках безпеки і допомоги біжать, в першу чергу, в Польщу, Румунію, Угорщину, Молдову, Словаччину і Білорусь. Частина українців виїхала в РФ.

Країни Європи біженців з України приймають без бюрократичної тяганини. Більш того, в терміновому порядку Євросоюз затвердив особливу директиву: програму для біженців. В'їзд до Європи для українців дозволений за спрощеною процедурою. Людина, що біжить від війни, не зобов'язана відразу після перетину кордону ЄС отримувати статус біженця. Українець, який шукає захисту через військові дії, може проживати в країнах Європейського Союзу до 1 року, не подаючи заявку на надання притулку. Якщо збройний конфлікт з Росією затягнеться, то термін перебування можуть збільшити ще на 2 роки.

Особи без громадянства України, іноземці та іноземні студенти право в'їзду на територію ЄС не отримають, але їм допоможуть з поверненням в країну походження.

При цьому термін "біженець" не зовсім вірний, він використовується для спрощення. В офіційних документах значаться "переміщені особи". Останні отримують тимчасовий захист автоматично, відразу після перетину кордону ЄС, в той час як біженці присвоєння статусу можуть чекати кілька місяців.

Біженців приймають не тільки в Європі. "Тимчасовий штамп прописки" український громадянин легко може отримати в СНД, Британії, Канаді та США.

Повсюдно по всьому світу відкриваються і працюють фонди і центри допомоги нужденним. Волонтери та благодійні організації шукають і надають житло для біженців. За необхідності працевлаштовують і лікують. Біженець може розраховувати на отримання професійної психологічної підтримки, фінансів, медикаментів, одягу, продовольства і продуктів першої необхідності.

Директива ЄС для переміщених осіб з України

Директива Євросоюзу-спрощена програма для біженців-являє собою автоматичний необмежений доступ до навчання, працевлаштування, житла, соцпрограм і медицини після перетину кордону.

Потрібен мінімальний пакет документів. Це папери, що засвідчують особу, довідки, які доводять родинні зв'язки з дітьми, в разі, якщо людина їде в компанії неповнолітнього і без батьків останнього. Віза не потрібна, відсутність закордонного паспорта реєстрації не перешкоджає. Паспорт вакцинації не потрібно.

При цьому українцям настійно радять мати при собі якомога більше документів. Крім внутрішнього і закордонного паспортів, свідоцтва про народження дітей це можуть бути дипломи про освіту, медичні карти, рецепти на ліки і багато іншого.

Список держав, що приймають українців

Австрія

В Австрії потрібно звертатися за адресою: Відень, Meiereistraße, 7. Фахівці консультують з питань подальшої легалізації.

Болгарія

Публікується інформація про допомогу втікачам з України. В першу чергу-етнічним болгарам.

Угорщина

 • Сайт угорського Гельсінського комітету helsinki.hu

 • На карті червоним маркером позначені пункти допомоги, а синім, де можна зупинитися на нічліг google.com/maps/d/viewer

Німеччина

Українцям, які збираються їхати до Німеччини, варто відвідати сайт волонтерів ukrainians-in-germany.notion

Греція

У разі відсутності закордонного паспорта, в'їзд до Греції дозволений через пункт пропуску Промахон (номер телефону: 00-30-23-23-04-10-79), де "переміщені особи" отримують відповідний папір.

Для отримання ВЗ більше, ніж на рік. необхідно відправити заяву ukraine@migration.gov.gr. сюди ж можна направити питання, якщо такі є.

 • Call-центр для українських біженців: +30-21-31-62-96-00.

 • Сайт про міграцію migration.gov.gr.

Данія 

При перетині кордону Данії можна подати прохання про захист при в'їзді, або в'їхати в країну маючи візу, рахунок у банку, з підтвердженням мети, місця проживання.

Спецсайт nyidanmark.dk

Іспанія Іспанія розширила можливості загальноєвропейської директиви для українців. До країни в якості "переміщених осіб" можуть потрапити люди, яким заборонений в'їзд в інші країни ЄС.

 • Громадяни України, які проживають в Україні до 24 лютого 2022 року;

 • Особи без громадянства або громадяни третіх країн з ВНП в Україні. Дозвіл може бути як тимчасовим, так і постійним. Але обов'язково діючим.

 • Українці, які до 24 лютого перебували в Іспанії.

 • Члени сімей груп людей, зазначених вище.

 • Українці, які до 24 лютого нелегально проживали в Іспанії.

Тимчасовий захист запитують в спецпунктах (CREADE) в Мадриді, Барселоні, Малазі і Аліканте. Що стосується інших міст і населених пунктів, то звернення приймають в поліцейських ділянках центрів провінцій. Крім того, цілодобово працює "гаряча лінія" іспанською та англійською мовами за номером +34 91 047 44 44.

Італія 

Після в'їзді в країну необхідно протягом 8 днів сповістити про себе Головне управління поліції, де співробітники відомства дадуть подальші вказівки.

Ірландія 

Країна скасовує візовий режим для українців. Прибулі повинні протягом 90 днів легалізуватися і подати заявку на надання притулку через систему міжнародного захисту. Один з варіантів отримання місця безпечного проживання в Ірландії-скористатися директивою Євросоюзу про тимчасовий захист.

Латвія 

Латвія виділила більше 34 мільйонів євро на допомогу і утримання біженців з України. Планується видача гуманітарних віз. Країна готова прийняти 10 тисяч осіб.

Литва

Литва готова розмістити 8 тисяч осіб. Литовці зібрали мільйони євро для допомоги тим, хто біжить від війни.

Естонія

Естонія готова прихистити 2 тисячі осіб. Надається житло та інша допомога спільними зусиллями волонтерів, місцевих жителів та благодійних організацій.

Молдова

У Молдові відкриті центри допомоги біженцям. На прикордонних КПП можна отримати екстрену медичну допомогу, харчування, одяг. У автомобілістів при перетині кордону не вимагають "зелену карту". Але її потрібно буде купити протягом 24 годин вже в самій Молдові. Процес працевлаштування полегшили - можна безпосередньо укладати договір з роботодавцем, минаючи інші інстанції. Банкомати банку Maib не братимуть комісію з українських карток.

Сервіси, які будуть корисні прямують з України в Молдову. Житло, їжа, одяг, ліки, робота, консультації та інше на сайтах:

Польща

Польща прийняла найбільшу кількість українських біженців-майже 3 мільйони осіб. Поляки, що дають кров українцям, отримають фінпідтримку від держави в розмірі 263 доларів на місяць або 8,7 долара на день.

Корисні ресурси:

Нідерланди

Для отримання тимчасового захисту потрібно звернутися в місцевий муніципалітет.

Подробиці цілодобово можна дізнатися за номером +31 247 247 247, або по WhatsApp +31 648 158 053.

Нова Зеландія

Нова Зеландія видачу віз українцям поставила в пріоритет. Прохання про продовження віз від громадян України розглядатимуться позачергово.

Румунія

Румунія приймає українців, які рятуються від війни, з будь-яким паспортом. У дітей до 16 має бути свідоцтво про народження. Якщо дитина їде без супроводу хоча б одного з батьків, потрібно нотаріально завірена довіреність.

На території Румунії працюють волонтерські центри та благодійні організації, які вирішують питання з проживанням, працевлаштуванням, харчуванням, їжею, ліками.

 • Інформація про процедуру в'їзду в країну, як отримати статус біженця, з права, обов'язки та багато іншого на сайті dopomoha.ro/uk

 • ПРИВАТНЕ об'єднання волонтерів Румунії vladgheorghe.ro

 • Тут можна попросити про допомогу, перебуваючи в Румунії facebook.com/groups 

 • Агрегатор пропозицій про допомогу refugees.ro 

 • Сторінка, де також можуть допомогти facebook.com/RomaniaInsider/ 

Португалія

Португалія приймає громадян України відповідно до Директиви ЄС.

Сан-Марино

Після прибуття з Сан-Марино потрібно сповістити місцеву владу приїзді. Необхідно надіслати електронний лист на ucraina@esteri.sm, де потрібно вказати адресу, особисті та контактні дані. Після варто пройти медобстеження, на яке записують за номером 0549994905. Завершальний етап-звернення в управління у справах іноземців.

Словаччина

Словаччина дозволяє в'їзд навіть тим українцям, у яких немає паспорта. Біженцям з України потрібно заповнити анкету на сайті tkkbs.sk

Словенія

При в'їзді в Словенію, або протягом 3 днів після, потрібно написати заяву на захист. Заявки приймає поліція.

Актуальні дані зі Словенії можна уточнити за номером телефону: 080 41 42. Перебуваючи за кордоном, потрібно набрати +386 1 478 75 30. Також питання можна відправити на info.ukrajina@gov.si.

Чехія

Для допомоги українцям цілодобово працює гаряча лінія за номером: +420 974 801 802, є електронна пошта: ukrajina@mvcr.cz. якщо потрібна медична допомога: +420 226 20 1221 (після підключення набирається 8). Працюють сайти і сервіси підтримки, офіційні ресурси посольства.

Швеція

Для отримання тимчасового захисту в Швеції потрібно заповнити Заяву на порталі migrationsverket.se.

Потрібно прикріпити фото документа, що посвідчує особу, номер телефон та електронну пошту.