
Як отримати статус біженця в Німеччині
За даними ООН з 24 лютого, з початку російської військової операції, Україну покинули близько 5 мільйонів осіб (станом на 18 квітня). Експерти Єврокомісії прогнозують, що свої будинки в пошуках безпеки залишать до 6,5 мільйона чоловік.
У країнах Євросоюзу українці можуть отримати статус біженців або "переміщених осіб" в рамках особливої директиви. Зазначимо, що це дві різні юридичні процедури. Польща, Угорщина, Румунія, Молдова, Болгарія, Словаччина та Німеччина для українців - популярні напрямки, куди тікають від війни. У матеріалі розповімо, які потрібні документи для статусу біженця, тимчасового захисту або прохання про притулок, які права і обов'язки є в українців в Німеччині.
Директива ЄС про тимчасовий захист. Які документи потрібні в Німеччині
З 2017 року для українців діє безвізовий режим для в'їзду в Шенгенську зону, отже, і в Німеччину. Термін-до 90 днів в 180-денний період. По суті, активована Радою ЄС 3 березня директива про тимчасовий захист скасовує часові рамки. ДВЗ надається автоматично, після перетину кордону майже всіма державами Шенгену, крім Данії. Український біженець в рамках вказівки ЄС має доступ до ринку праці, навчання, медицини, соціальних програм, житла та іншого на 12 місяців. У разі, якщо бойові дії в Україні затягнуться, то директиву автоматично продовжать на 6 місяців і довше. Українці можуть розраховувати на 3-річний тимчасовий захист.
Документи для тимчасового захисту
Для отримання тимчасового захисту необхідний мінімальний пакет документів. Дорослим-внутрішній або закордонний паспорт, дітям-свідоцтво про народження. Якщо неповнолітній їде без супроводу хоча б одного з батьків, потрібна нотаріально завірена довіреність. Але навіть якщо зазначених паперів Немає, деякі країни ЄС можуть прийняти біженців з України, видавши спеціальну довідку біженця.
При цьому експерти настійно рекомендують українцям по можливості мати якомога повніший пакет документів: водійські права, дипломи про отримання вищої або середньо-спеціальної освіти, сертифікати про проходження курсів, шкільні табелі дітей, рецепти на ліки і так далі. Тобто ті папери, які можуть допомогти в ідентифікації особистості або стати в нагоді для швидкої і легкої адаптації.
Життя біженця в Німеччині місцева влада намагається зробити якомога більш комфортним. Українцю у ФРН надаються:
-
Кошти на витрати в тимчасових центрах проживання.
-
Натурвыплаты.
-
Оплата проживання.
-
Соцпособия.
Дорослі в таборах біженців отримують від 105 до 163 євро щомісяця, неповнолітнім виділяють від 105 до 111 Євро. Плюс-одноразова виплата на покупку меблів і домашнього начиння.
Поза центрами для біженців на кишенькові витрати видається по 367євро, компенсується оренда житла, оплачуються рахунки за опалення. Також фіндопомогу українці в 2022 році можуть отримати від різних благодійних організацій.
Як отримати статус біженця в Німеччині
Отримали ВЗ в Німеччині юридично не є біженцями. В офіційних документах вони значаться як"переміщені особи".
Що таке статус біженця? Присвоєння статусу біженця - це надання людині захисту і безпечного місця для життя якщо в країні походження він ущемлений в правах, або піддається переслідуванням або репресіям через релігійні, політичні переконання, а також нападкам через колір шкіри, нації, гендеру і так далі. У більшості випадків-необмежений доступ до робочих місць.
Для того, щоб отримати статус біженця в Німеччині, українцю необхідно в'їхати країну і особисто попросити притулку. Тобто зареєструватися в центрах координації, де через спецпрограму фахівці з'ясують, яка земля прийме звернувся. У разі, якщо вийшло звернутися в Берліні, але приймає інший регіон, то людину за держрахунок відправляють в потрібний населений пункт.
Після: зняття відбитків пальців і дводенна реєстрація. Спочатку видають підтвердження про прибуття, тимчасове посвідчення з фотографією, ім'ям, громадянством. Довідка дає доступ до допомоги біженця в Німеччині. На 2 день потребує притулку проходить медобстеження і отримує соцдопомоги.
Як подати заявку на надання притулку
Прохання потрібно зареєструвати в держустанові у справах мігрантів і біженців, де призначають дату прийому і проводять інтерв'ю.
Необхідні документи:
-
Закордонний паспорт;
-
Свідоцтво про народження;
-
Посвідчення особи або права на водіння;
Важливий пункт: інтерв'ю або переказ автобіографії. Претендент на статус біженця, при необхідності через перекладача, розповідає історію свого життя, пояснює, з яких причин опинився в бігах і чому потрібен статус біженця, що його чекає по поверненню на батьківщину. Бажано підкріпити свою розповідь документами-фото і відеоматеріалами, медичними довідками, виписками з поліції і так далі. Після чого починається розгляд заяви.
Зазначені в заяві дані перевіряються фахівцями. Після перевірки видається дозвіл на проживання. Далі починається заселення в пункт прийому і тимчасового перебування, де надається житло і все необхідне.
Піддається гонінням і переслідуванням може розраховувати на:
-
Правом на притулок можуть скористатися жертви репресій і переслідування з боку держави. Однак якщо піддається гонінням заїхав через безпечну країну, то заявку анулюють.
-
Захист біженців. Відрізняється від першого пункту тим, що загроза життю і здоров'ю виходить не від держапарату, а від приватних об'єднань, кланів, сімей, угруповань і так далі.
-
Субсидіарний захист. На неї можуть претендувати ті, кому в рідній країні загрожують смерть, муки, знущання.
-
Заборона на депортацію можуть отримати ті, хто не відповідає першим трьом видам захистів, але для яких повернення на Батьківщину це смерть, позбавлення волі, заподіяння шкоди здоров'ю та інше. У тих, хто має заборону на депортацію обмежений доступ до ринку праці.
Розгляд заяви триває від 6 тижнів до півроку. На весь період очікування виділяється грошова допомога-Допомога по безробіттю в розмірі 385 євро на місяць. У разі схвалення заявки людина може перебувати в Німеччині від року до 5 років в залежності від обставин і рішення місцевої влади. Після зазначеного часу можливо оформити ВНЖ. Але потрібно виконати додаткові умови: вивчити мову і знайти офіційну, постійну і добре оплачувану роботу. У разі відмови установа прийому залишати не можна, потрібно на місці очікувати депортації.