Як отримати статус біженця в Німеччині

Як отримати статус біженця в Німеччині

За даними ООН з 24 лютого, з початку російської військової операції, Україну покинули близько 5 мільйонів осіб (станом на 18 квітня). Експерти Єврокомісії прогнозують, що свої будинки в пошуках безпеки залишать до 6,5 мільйона чоловік.

У країнах Євросоюзу українці можуть отримати статус біженців або "переміщених осіб" в рамках особливої директиви. Зазначимо, що це дві різні юридичні процедури. Польща, Угорщина, Румунія, Молдова, Болгарія, Словаччина та Німеччина для українців - популярні напрямки, куди тікають від війни. У матеріалі розповімо, які потрібні документи для статусу біженця, тимчасового захисту або прохання про притулок, які права і обов'язки є в українців в Німеччині.

Директива ЄС про тимчасовий захист. Які документи потрібні в Німеччині

З 2017 року для українців діє безвізовий режим для в'їзду в Шенгенську зону, отже, і в Німеччину. Термін-до 90 днів в 180-денний період. По суті, активована Радою ЄС 3 березня директива про тимчасовий захист скасовує часові рамки. ДВЗ надається автоматично, після перетину кордону майже всіма державами Шенгену, крім Данії. Український біженець в рамках вказівки ЄС має доступ до ринку праці, навчання, медицини, соціальних програм, житла та іншого на 12 місяців. У разі, якщо бойові дії в Україні затягнуться, то директиву автоматично продовжать на 6 місяців і довше. Українці можуть розраховувати на 3-річний тимчасовий захист.

Документи для тимчасового захисту

Для отримання тимчасового захисту необхідний мінімальний пакет документів. Дорослим-внутрішній або закордонний паспорт, дітям-свідоцтво про народження. Якщо неповнолітній їде без супроводу хоча б одного з батьків, потрібна нотаріально завірена довіреність. Але навіть якщо зазначених паперів Немає, деякі країни ЄС можуть прийняти біженців з України, видавши спеціальну довідку біженця.

При цьому експерти настійно рекомендують українцям по можливості мати якомога повніший пакет документів: водійські права, дипломи про отримання вищої або середньо-спеціальної освіти, сертифікати про проходження курсів, шкільні табелі дітей, рецепти на ліки і так далі. Тобто ті папери, які можуть допомогти в ідентифікації особистості або стати в нагоді для швидкої і легкої адаптації.

Життя біженця в Німеччині місцева влада намагається зробити якомога більш комфортним. Українцю у ФРН надаються:

 • Кошти на витрати в тимчасових центрах проживання.

 • Натурвыплаты.

 • Оплата проживання.

 • Соцпособия.

Дорослі в таборах біженців отримують від 105 до 163 євро щомісяця, неповнолітнім виділяють від 105 до 111 Євро. Плюс-одноразова виплата на покупку меблів і домашнього начиння.

Поза центрами для біженців на кишенькові витрати видається по 367євро, компенсується оренда житла, оплачуються рахунки за опалення. Також фіндопомогу українці в 2022 році можуть отримати від різних благодійних організацій.

Як отримати статус біженця в Німеччині

Отримали ВЗ в Німеччині юридично не є біженцями. В офіційних документах вони значаться як"переміщені особи".

Що таке статус біженця? Присвоєння статусу біженця - це надання людині захисту і безпечного місця для життя якщо в країні походження він ущемлений в правах, або піддається переслідуванням або репресіям через релігійні, політичні переконання, а також нападкам через колір шкіри, нації, гендеру і так далі. У більшості випадків-необмежений доступ до робочих місць.

Для того, щоб отримати статус біженця в Німеччині, українцю необхідно в'їхати країну і особисто попросити притулку. Тобто зареєструватися в центрах координації, де через спецпрограму фахівці з'ясують, яка земля прийме звернувся. У разі, якщо вийшло звернутися в Берліні, але приймає інший регіон, то людину за держрахунок відправляють в потрібний населений пункт.

Після: зняття відбитків пальців і дводенна реєстрація. Спочатку видають підтвердження про прибуття, тимчасове посвідчення з фотографією, ім'ям, громадянством. Довідка дає доступ до допомоги біженця в Німеччині. На 2 день потребує притулку проходить медобстеження і отримує соцдопомоги.

Як подати заявку на надання притулку

Прохання потрібно зареєструвати в держустанові у справах мігрантів і біженців, де призначають дату прийому і проводять інтерв'ю.

Необхідні документи:

 • Закордонний паспорт;

 • Свідоцтво про народження;

 • Посвідчення особи або права на водіння;

Важливий пункт: інтерв'ю або переказ автобіографії. Претендент на статус біженця, при необхідності через перекладача, розповідає історію свого життя, пояснює, з яких причин опинився в бігах і чому потрібен статус біженця, що його чекає по поверненню на батьківщину. Бажано підкріпити свою розповідь документами-фото і відеоматеріалами, медичними довідками, виписками з поліції і так далі. Після чого починається розгляд заяви.

Зазначені в заяві дані перевіряються фахівцями. Після перевірки видається дозвіл на проживання. Далі починається заселення в пункт прийому і тимчасового перебування, де надається житло і все необхідне.

Піддається гонінням і переслідуванням може розраховувати на:

 1. Правом на притулок можуть скористатися жертви репресій і переслідування з боку держави. Однак якщо піддається гонінням заїхав через безпечну країну, то заявку анулюють.

 2. Захист біженців. Відрізняється від першого пункту тим, що загроза життю і здоров'ю виходить не від держапарату, а від приватних об'єднань, кланів, сімей, угруповань і так далі.

 3. Субсидіарний захист. На неї можуть претендувати ті, кому в рідній країні загрожують смерть, муки, знущання.

 4. Заборона на депортацію можуть отримати ті, хто не відповідає першим трьом видам захистів, але для яких повернення на Батьківщину це смерть, позбавлення волі, заподіяння шкоди здоров'ю та інше. У тих, хто має заборону на депортацію обмежений доступ до ринку праці.

Розгляд заяви триває від 6 тижнів до півроку. На весь період очікування виділяється грошова допомога-Допомога по безробіттю в розмірі 385 євро на місяць. У разі схвалення заявки людина може перебувати в Німеччині від року до 5 років в залежності від обставин і рішення місцевої влади. Після зазначеного часу можливо оформити ВНЖ. Але потрібно виконати додаткові умови: вивчити мову і знайти офіційну, постійну і добре оплачувану роботу. У разі відмови установа прийому залишати не можна, потрібно на місці очікувати депортації.